Страницы

суббота, 26 мая 2018 г.

Adresy IP Google nie są już dostępne dla telegramu

Wyszukiwarka Google przestała dostarczać swoje adresy IP komunikatorowi Telegram, aby ominąć blokowanie na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Taka radosna wieść dla siebie podzieliła się z dziennikarzami szefem Roskomnadzor Aleksandra Żarowa podczas międzynarodowego forum gospodarczego SPIEF-2018, które rozpoczęło się dzień wcześniej w Petersburgu:

"Wyszukiwarka Google powiadomiła nas, że przestała dostarczać swoje adresy IP do usługi komunikatorów internetowych Telegram, a inna amerykańska korporacja Microsoft działa w tym samym duchu."

Gdzie mniej przystępny był wiodący sklep internetowy planety Amazon. Roskomnadzor kontynuuje negocjacje z tą firmą, ale przedwczesne jest mówienie o konkretnych umowach.

Nawiasem mówiąc, Roskomnadzor wcześniej ogłosił szereg "zwycięskich" postaci. Departament oszacował, że prawie co czwarty użytkownik komunikatora Telegram w Rosji odmówił jego usług z powodu niedogodności spowodowanych przez oficjalne blokowanie. W tym samym czasie około 40% rosyjskich użytkowników ma trudności z dostępem do usługi.