21 мая 2018

Instrukcja dotycząca ochrony pracy dla operatorów kotłów elektrycznych

1. Postanowienia ogólne

1.1. Do obsługi kotła elektrycznego, pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, zdali egzamin lekarski, zostali przeszkoleni w zakresie bezpiecznych metod pracy i zdali egzamin z wiedzy w komisji. Wyniki kontroli wiedzy są dokumentowane protokołem, na podstawie którego pracownicy otrzymują certyfikaty odpowiedniego formularza.
1.2. Pracownicy obsługujący elektryczną kotłownię muszą wiedzieć:
- urządzenie i zasada działania wyposażenia kotła elektrycznego, proces technologiczny podgrzewania chłodziwa;
- instrukcje obsługi kotła elektrycznego, niniejsze instrukcje, aby wiedzieć i być w stanie udzielić pierwszej pomocy;
- EPS w części dotyczącej eksploatacji i naprawy elektrycznego wyposażenia kotłowni;
1.3. Obowiązkowe formy szkolenia personelu kotłów i doskonalenie ich umiejętności to:
- indywidualne briefingi przemysłowe i instrukcje bezpieczeństwa w odpowiednich miejscach pracy.
1.4 Głównymi czynnikami ryzyka, które mogą być narażone na ryzyko, są:
- możliwość doznania obrażeń, oparzenia gorącą wodą, porażenia prądem z wadliwym sprzętem.
1.5. Jednym ze środków ochrony przed wpływem niebezpiecznych i szkodliwych czynników produkcji jest zapewnienie pracowników z kombinezonem, sprzętem ochrony osobistej.
1.6. Kontrolowanie wyposażenia elektrycznego w kotłowni odbywa się na maty dielektrycznej. Personel obsługujący powinien utrzymywać sprzęt i kotłownię w należytym porządku. Zakłócenia obserwowane podczas pracy kotła powinny być natychmiast usuwane, a jeśli nie można wykonać we własnym zakresie - zgłoszenia.
1.7. Wszystkie narzędzia niezbędne do pracy kotłów gorącej wody muszą być utrzymywane w dobrym stanie i przechowywane w widocznym miejscu.
1.8. Osoby nieuprawnione mają przebywać w kotłowni bez pozwolenia administracji lub mistrza NIEPRAWIDŁOWEGO.
1.9. Drzwi wejściowe powinny otwierać się na zewnątrz od nacisku ręki, podczas gdy kotły są zablokowane, nie mogą być zamknięte.
1.10.Operator musi spełniać wymagania norm sanitarnych i zasad higieny osobistej, monitorować czystość kombinezonu.
1.11 Operator jest odpowiedzialny za:
- naruszenie tej instrukcji, wymagania instrukcji podane przed rozpoczęciem pracy;
- naruszenie dyscypliny pracy i produkcji;
- bezpieczeństwo, właściwe korzystanie z powierzonego mu sprzętu.
W zależności od charakteru naruszeń i ich konsekwencji, pracownicy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z procedurą ustanowioną przez prawo.

2. Wymagania bezpieczeństwa przed rozpoczęciem

2.1 Upewnij się, że pomiędzy kołnierzami na wlocie i wylocie kotła nie ma wtyczek.
2.2. Sprawdzić uzupełniania wody w kotle, który to zawór otwarty wlot wody do kotła i kran do wypuszczania powietrza z kotła, tak szybko, jak żuraw zaczyna wypływać z zaworu wodnego być zamknięte, a zawór w przewodzie wylotowym wody kotła otwarte.
2.3. Po włączeniu kotła w systemie grzewczym, ten ostatni zasilany jest wodą do momentu aktywacji automatycznego systemu uzupełniania / wyłączania.
2.4. Sprawdź dostępność i wydajność czujniki kotła i systemu, a obecność oleju w rękawach termometrów.
2.5. Zatwierdzając zmianę, personel kotłowni powinien sprawdzić:
- stan kotłów gorącej wody, zawory bezpieczeństwa;
- temperatura termostatu w bojlerze za pomocą termometru;
- manometr zamknięte (zamknięty, gdy kurek trójdrogowy i manometr połączenia z atmosferą, manometr powinien pozostać na „0”, a na wolnym otworze - do poprzedniej pozycji);
- działanie zaworów bezpieczeństwa, urządzeń do opróżniania i płukania;
- działanie pomp sieciowych i ciepłej wody;
- Oświetlenie awaryjne, alarmowe i telefoniczne3.
2.6. Akceptacja i dostawa zmiany powinny być rejestrowane w dzienniku operacyjnym.
2.7. Aby przejść od personelu kotłowni wytrzymuje tylko po dacie rejestracji i recepcji zmieniacz kotła i doręczenia pisma.
2.8. Przyjęcie lub przekazanie zmiany podczas wypadku jest ZABRONIONE.

3. Wymagania bezpieczeństwa podczas pracy

3.1. Urządzenia zawierają w kotle może pracować jako skierowane przez inżynierów, zdecydować, aby utrzymać temperaturę kotła według instrukcji obsługi.
3.2. Obowiązki operatora podczas eksploatacji kotłowni:
- monitorować temperaturę wody na wylocie;
- monitorować napełnianie układu i zbiorników akumulatorów wodą;
- spuszczane powietrze z kotłów i instalacji grzewczej w kotłowni;
- monitorować stan kotła, armatury, rurociągów, źródła ciepła i zaopatrzenia w wodę.
- monitorować działanie pomp sieciowych i kołowych, pomp PBC;
- utrzymywać pokój w kotłowni w czystości;
- nie pozwalaj nieznajomym wchodzić do kotłowni.
3.3. Podczas pracy temperatura wody w kotle kotła zależy od temperatury zewnętrznej, ale powyżej 90 ° C, woda nie może być podgrzewana, ponieważ w temperaturze 100 ° C może się gotować, co doprowadzi do szoku hydraulicznego i eksplozji kotła.
Operator musi zatrzymać kocioł, jeżeli:
- pomimo podjętych środków temperatura wody w kotle gwałtownie rośnie;
- gdy woda układu paliwowego od dłuższego czasu nie pojawia się z przewodu napełniającego sygnału;
- ciśnienie w układzie, pomimo karmienia, gwałtownie spada;
- w kotle widoczne są uszkodzenia, przez które przepływa woda;
- zabezpieczenia kotła są uszkodzone.
3.5. 3a zgodność z przepisami bezpieczeństwa pożarowego w kotłowni musi zapewnić kocioł personel, który jest zobowiązany do sprawdzenia stanu sprzętu pożarowego, alarmu pożarowego i podstawowych środków do gaszenia pożarów.

4. Wymogi bezpieczeństwa po zakończeniu pracy

4.1 Kocioł zatrzymuje się w kierunku MFI, zgodnie z instrukcją obsługi.
4.2. Usuń śmieci w kotłowni.
4.3.Snyat odzieży, usuń go w specjalnym miejscu, aby umyć ręce i twarz mydłem i ciepłą wodą lub wziąć prysznic.

5. Wymogi bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych

5.1 W przypadku awarii działania oddzielnych kotłowni należy:
- wyłączyć wyposażenie kotłowni wraz z wadliwą jednostką;
- Złożyć obwód grzewczy za pomocą rezerwowego wyposażenia;
- włączenie eksploatowanego wyposażenia kotłowni;
- zgłosić na kadry zarządzającej incydent dokonać wpisu w dzienniku o Przyjęciu zmianą incydentu;
- jeśli przyczyną zatrzymania było nosić kotła gumowe palce w sprzężenie pompy - operator niezależnie czyni je przesunąć i wyłączanie pompy został zatrzymany.
5.2. W przypadku wystąpienia pożaru, konieczne jest podjęcie działań w celu zatrzymania kotłownię informuje straż pożarną na 01 i poinformować inżynierów, aby rozpocząć gaszenie pożaru.
5.3. W przypadku awarii konieczne jest, aby uwolnić ofiarę z impact factor, aby wezwać karetkę, informuje inżynierów, aby udzielić pierwszej pomocy, aż karetka przyjeżdża.