Страницы

суббота, 12 мая 2018 г.

Roskosmos planuje objąć całą Ziemię szybkim Internetem

"Roskosmos" przedstawi projekt systemu pokrywania Ziemi szybkim dostępem do Internetu, informuje oświadczenie korporacji państwowej. W ten sposób Rosja może być ustanowiony konkurent OneWeb Satelity - wspólny projekt Airbus i OneWeb, medium-europejskiego systemu O3b SES jest nadzorowany przez korporację, a także USA Starlink, własność (firmy SpaceX Elon Musk). Prezentacja odbędzie się 22 maja, donosi Roskosmos.

pic "Russian OneWeb"

Jak powiedział RIA Novosti źródło w przemyśle rakietowym i kosmicznym, jest to projekt globalnego wielofunkcyjnego satelitarnego systemu informacji (GMISS). Początkowo inicjatywa stworzenia systemu należy do firmy "Russian Space Systems".
Jak donosiły media, realizacja projektu do 2020 roku będzie wymagać 299 miliardów rubli. W tym celu do czerwca 2018 r. Powinno powstać konsorcjum z udziałem Roskosmos, Vnesheconombank i innych organizacji. Pierwszy etap prac rozwojowych nad opracowaniem i produkcją prototypowych komponentów systemu powinien zakończyć się do końca 2020 roku.

Najbliżsi konkurenci

Brytyjski system OneWeb opiera się na pracy 672 satelitów znajdujących się na dwóch okrągłych orbitach (800 i 950 kilometrów). Kolejnym ważnym elementem projektu są stacje bramkowe, które będą rozpowszechniać Internet na obsługiwanych terytoriach. Pierwotnie planowano budowę pięćdziesięciu stacji, aw przyszłości powinny one znajdować się w odległości około 2,5 tys. Km od siebie nawzajem na całym świecie.

Do produkcji satelitów (i wszystko, łącznie z rezerwą, planuje się produkować około 900 satelitów), uruchomienie usług i wypłata terenów budowlanych, a Spółka Centrum Sterowania termin OneWeb LLC planuje podnieść do trzech miliardów dolarów kapitału prywatnego, a już zyskał poparcie wielu wpływowych korporacji.

Oprócz OneWeb aktywnie wdrażane są konkurencyjne projekty "niebieskiego Internetu".
Rakiety „Sojuz” z Kourou trzy razy już na orbicie, cztery satelity systemu Średni O3b, który ma również na celu zapewnienie szybkiego Internetu. Jest to europejski system nadzorowany przez korporację SES. Kolejne uruchomienie programu zaplanowano na 2019 rok. Koszt O3b szacowany jest na miliard dolarów.
Kolejnym konkurującym projektem jest Starlink, którego właścicielem jest SpaceX (firma Ilona Mask). Praktyczna realizacja projektu rozpoczęła się 22 lutego 2018, kiedy rakieta Falcon-9 na orbitę dwóch satelitów badawczych - Tintin Tintin-A i B. W sumie Maska planuje uruchomić około 12.000 satelitów. SpaceX oszacował koszty wdrożenia projektu Starlink na 10 miliardów dolarów, ale eksperci uważają, że liczba ta jest zbyt niska.