Страницы

вторник, 1 мая 2018 г.

Prace elektryczne w domku

Zasilanie jest niezbędne dla każdego nowoczesnego domu - nawet budynku mieszkalnego w mieście, nawet wiejskiej chaty - życie bez elektrycznego oświetlenia, telewizji i innych udogodnień jest dziś trudne do wyobrażenia. Cóż, aby energia elektryczna mogła dostać się do domu, konieczne jest przeprowadzenie szeregu prac elektrycznych. W przypadku prywatnego domu wiejskiego możliwe są dwie główne opcje: instalacja indywidualnych urządzeń wytwórczych lub połączenie ze zwykłych linii energetycznych.

Pierwsza opcja z jednej strony wydaje się bardziej niezawodna, z drugiej - generatory są warte dużo, cena kilowatogodziny wyraźnie wzrośnie, aw przypadku awarii, naprawa nie będzie kosztowna. Ale po podłączeniu domu do sieci publicznych, chociaż koszt pracy elektrycznej nie jest również najmniejszy, za zużytą energię elektryczną będzie musiał zapłacić znacznie mniej.

Rodzaj zasilania energią dla konkretnego domu zależy od tego, które urządzenia będą używane: jeżeli wszystkie kolektory prądu są jednofazowe (oświetlenie i urządzenia gospodarstwa domowego), linia będzie jednofazowa. Jeśli ma się łączyć sprzęt trójfazowy (np. W celu organizacji autonomicznego zaopatrzenia w wodę), wówczas konieczne jest narysowanie linii o napięciu 380 V, która jest znacznie droższa, a zatem bez konieczności wykonywania takiej linii nie ma sensu. Trójfazowe okablowanie jest znacznie droższe niż okablowanie jednofazowe i nie powinno się go podnosić bez specjalnej potrzeby.

Szacunki dotyczące prac elektrycznych zwykle obejmują przygotowanie sieci domowej, tak aby w pełni odpowiadała wszystkim warunkom technicznym ustalonym przez firmę energetyczną, a także obliczeniu i instalacji przewodów elektrycznych - wszystko to powinno być obsługiwane wyłącznie przez profesjonalnych elektryków.

W tym miejscu należy pamiętać, że wewnętrzne okablowanie domu zaczyna się (lub kończy?) Za pomocą miernika zużycia energii elektrycznej i zabrania się podłączania czegokolwiek, zanim właściciel sieci elektrycznej na to zezwoli. Ponieważ stan okablowania wewnętrznego jest odpowiedzialny za jego właściciela, który jest zobowiązany do utrzymania go w sprawności.
Prawidłowe okablowanie w domu zapewnia niewidoczne okablowanie - zwykle w tym celu stosowane są specjalne listwy, w których ukryte są druty, jak również elektryczne listwy, wewnątrz których druty krążą wokół ościeżnic. Wygląd elektrycznych listew przypodłogowych i obudowy jest taki sam jak konwencjonalnych, ale jest w nich więcej niż tuzin drutów, a na cokołach można również przymocować przełączniki, gniazdka i prostownice. Ponadto organizacja ukrytych przewodów pomoże poprawić dokładność pomieszczeń, a cena za pracę elektryczną w drewnianym domu (podobnie jak w cegle, ale są one większe) jest mało prawdopodobne, aby odstraszyć właściciela, który dba o poprawę swojego domu.

Najważniejszym elementem okablowania wewnętrznego domu jest rozdzielnica - ta, w której znajduje się ten sam licznik, przeznaczony do monitorowania zużycia energii elektrycznej. Liczniki są elektromechaniczne i elektroniczne - te drugie, oczywiście, droższe, ale działają w dwóch taryfach - dzień i tańszy - wieczorem. W rezultacie podczas używania takiego licznika zaoszczędzono znaczną ilość pieniędzy. Zaleca się instalowanie rosyjskich liczników - odpowiadają one normom krajowym, więc można je łatwo koordynować z Energonadzor, cóż, musimy również wziąć pod uwagę, że w 2011 r. Ceny za prace instalacyjne są dość niskie. Licznik musi być sprawdzony w Energonadzor, który zamyka w celu ochrony przed zewnętrznymi zakłóceniami.

Rozdzielnica musi być zamknięta w szczelnej obudowie, która ma właściwości antykorozyjne, a otwory na przewody muszą być wyposażone w gumowe uszczelki odporne na wilgoć. Tarcza jest zainstalowana w ogrzewanym pomieszczeniu, z dala od stref, na które mogą wpływać szkodliwe czynniki - przede wszystkim woda.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór przewodów elektrycznych - zwykle jest to bardzo nieostrożne, z czego okablowanie często nie działa, a następnie są pożary lub ludzie są porażeni prądem elektrycznym. Niemniej jednak, najczęściej bierz dowolny drut w "koszulce" winylowej, jeśli to nie wystarcza - skręć ją, a następnie zawiń taśmą, taśmą lub łatką i użyj takiego drutu w okablowaniu.
Obecnie normy techniczne dopuszczają stosowanie drutów aluminiowych, których główną wadą jest kruchość aluminium. Na rynku istnieje ogromny wybór drutów jednożyłowych - stałych i wielodrutowych z podwójną lub wzmocnioną izolacją, opracowano również kable o różnych przekrojach z ognioodpornym opakowaniem.

Organizacja dostaw energii elektrycznej do domu musi być traktowana z całą powagą: cena za pracę elektryczną, będziemy powtarzać, nie wygląda tak strasznie, a światło i pokój w twoim domu będzie, jeśli nie na zawsze, przez bardzo długi czas.